Rzeczowniki policzalne i niepoliczalne

Czy wiesz, że rzeczowniki w angielskim dzielimy na dwie grupy – rzeczowniki policzalne (tzw. countable nouns) i rzeczowniki niepoliczalne (uncountable nouns).

RZECZOWNIKI POLICZALNE

Rzeczowniki policzalne jak sama nazwa wskazuje, to są te, które można policzyć. A co za tym idzie mają one liczbę mnogą. Jeśli więc masz jakieś wątpliwości związane z tym jakiego rodzaju jest to rzeczownik, to spróbuj sobie przypomnieć czy miałaś/eś okazję kiedykolwiek widzieć go w liczbie mnogiej. To również powinno pomóc.

Do rzeczowników policzalnych będą więc należeć np. dog – dogs (pies – psy), chair – chairs (krzesło – krzesła), umbrella – umbrellas (parasol – parasole), flower – flowers (kwiat – kwiaty).

RZECZOWNIKI NIEPOLICZALNE

Rzeczowniki niepoliczalne analogicznie do poprzednich, są to te, których nie można policzyć. W konsekwencji zatem nie tworzą one liczby mnogiej. Zapamiętaj więc, że rzeczowniki niepoliczalne posiadają wyłącznie liczbę pojedynczą. Do rzeczowników niepoliczalnych zdecydowanie zaliczymy wszystkie te, które wymagają od nas jakiejś miary abyśmy mogli powiedzieć ile ich potrzebujemy. Będą to z pewnością wszystkie płyny oraz produkty sypkie.

Przykładami mogą być:
flour (mąka) – a kilo of flour
milk (mleko) – a glass of milk
cheese (żółty ser) – a slice of cheese
ale również
sand – piasek
water – woda
air – powietrze.

Omawiając rzeczowniki niepoliczalne należy również wspomnieć o rzeczownikach abstrakcyjnych. One także występują wyłącznie w liczbie pojedynczej.

Takimi rzeczownikami są m.in.:
love – miłość
peace – pokój
atmosphere – atmosfera
sympathy – współczucie

Czasami zdarza sie, że angielski rzeczownik ma podwójne znaczenie. Na przykład CHICKEN – oznacza zarówno kurczaka – zwierzę jak i kurczaka – mięso. To również ma wpływ na to, czy rzeczownik, którego potrzebujemy użyć będzie policzalny czy niepoliczalny. I tak chicken – zwierzę będzie policzalny (I saw five chickens running around.), ale chicken – mięso będzie niepoliczalny (I’m going to cook some chicken for dinner.). Podobnie będzie z FISH – ryba pływająca w stawie będzie policzalna (Several large fish live in the pond. Pamiętasz, że słówko FISH to również liczba mnoga?) a ryba – mięso będzie niepoliczalny (They always have fish and chips on Friday.). Innym przykładem będzie GLASS – szklanka (policzalna) i szkło (niepoliczalne). CHOCOLATE to kolejny przykład – czekolada do picia i do jedzenia będzie niepoliczalna (I drank a cup of hot chocolate.), ale jeśli będziesz mieć na myśli czekoladkę z bombonierki, to ona już będzie policzalna (I ate five delicious chocolates.).

Warto pamiętać o kilku bardzo często używanych rzeczownikach, które są niepoliczalne, w związku z czym posiadają tylko liczbę pojedynczą. Np.:

information – informacja/e (a piece of information)

bread – chleb (a slice of bread)

furniture – meble (a piece of furniture)

money – pieniądze (Money IS an important matter in life.)

hair – włosy (ALE! Jeśli jesteśmy w stanie dostrzec np. w zupie 2 włosy to one będą policzalne – Hey, waiter! There are two HAIRS in my soup! :))

homework – zadanie domowe

advice – rada (I’ve got some advice for you/ a piece of advice for you)

accommodation – zakwaterowanie

rubbish – śmieci

vocabulary – słownictwo

Jednostki miary często używane z rzeczownikami niepoliczalnymi to:

a bar of chocolate – tabliczka czekolady

a bar of soap – kostka mydła

a cup of tea – filiżanka herbaty

a spoonful of salt – łyżka soli

a teaspoon of sugar – łyżeczka cukru

a pinch of basil – szczypta bazylii

a jar of honey – słoik miodu

a piece of paper – kartka papieru

a carton of juice – karton soku

a bottle of water – butelka wody

a packet of crisps – paczka chipsów

a kilo of rice – kilogram ryżu

Mam nadzieję, że od tej chwili rzeczowniki policzalne i niepoliczalne nie sprawią Ci już żadnego problemu. 😉